Antyoksydanty-co to takiego

2017-12-28T11:24:22+00:00 28.12.2017|Tags: , , , |

Zanieczyszczenie środowiska naturalnego, a tym samym zanieczyszczenie żywności przyczynia się do występowania wielu problemów zdrowotnych. Dodatkowo, niewłaściwy sposób odżywiania, rosnące tempo życia codziennego i związany z tym stres, stwarzają coraz większe zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Przyroda daje nam szansę na poprawę naszego zdrowia i kondycji organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta, obfitująca w bioaktywne składniki pochodzenia naturalnego wydaje się być najlepszą profilaktyką wielu schorzeń XXI wieku.

Pogorszenie stanu zdrowotnego organizmu człowieka wynika m.in. z działania wolnych rodników, które atakują nas w każdej

sekundzie życia. Związki, hamujące tworzenie wolnych rodników, lub przekształcające je w nieaktywne pochodne zwane są antyoksydantami.

Wolne rodniki – z czym to się je?

Atakują nas niemal bez przerwy. Sam proces oddychania wiąże się z generowaniem reaktywnych form

tlenu. Ponadto żywność, którą spożywamy, potrawy smażone, grillowane, wędzone przyczyniają się do powstawania ich zwiększonej ilości.

Zacznijmy od definicji: wolnymi rodnikami  nazywane są atomy, grupy atomów lub cząsteczki mające na swym ostatnim orbitalu jeden lub kilka wolnych (niesparowanych) elektronów. Definicja krótka, ale wiele nam nie mówi.

W każdym razie najistotniejsze wydają się wolne rodniki tlenowe, które powstają w żywych organizmach. We wszystkich komórkach naszego ciała, w reakcjach chemicznych biorą udział cząsteczki tlenu. Pewna część tych cząsteczek nie ulega pełnej redukcji i wytwarzają się wolne rodniki tlenu, które działają destrukcyjnie na żywe komórki. W konsekwencji, uszkadzają m.in. błony komórkowe, prowadzą do pęknięć nici DNA, zmieniają cząsteczki białek i węglowodanów.

To wszystko odbija się na naszym zdrowiu. Pojawiają się stany zapalne, miażdżyca, cukrzyca, choroby układu nerwowego, a nawet AIDS i nowotwory. To właśnie wolne rodniki biorą czynny udział w procesie starzenia się organizmów.

Wolne rodniki tworzą się także w wyniku reakcji zachodzących w produktach spożywczych zawierających duże ilości tłuszczów (m.in. wysoko przetworzonych wyrobach cukierniczych, produktach mięsnych, a także olejach roślinnych). Zwłaszcza tłuszcze zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 są podatne na tworzenie się wolnych rodników. Dlatego tak wiele mówi się o odpowiedniej jakości stosowanych tłuszczów oraz ich przechowywaniu. Temperatura otoczenia i światło mają tu wielkie znaczenie.

Innymi czynnikami prowadzącymi do powstawania reaktywnych cząstek tlenu w naszych komórkach są: nadmierne spożycie alkoholu, stres, przyjmowane leki, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, nikotyna, spaliny, pestycydy, niektóre choroby genetyczne.

Jak widać wolne rodniki mogą nieźle namieszać w naszym życiu. Ale nie zapominajmy o pozytywnym wpływie wolnych rodników na niektóre procesy zachodzące w naszym ciele. Przyczyniają się one do szybszego zrostu kości, gojenia ran, a także działają antybakteryjnie.

Antyoksydanty

To substancje, które równoważą szkodliwe działanie procesów utleniania, zachodzących w naszym organizmie. Pewne ich ilości wytwarzane są przez nasz organizm i na to nie mamy większego wpływu. Natomiast istotnie możemy wpłynąć na ich ilość, dostarczając je wraz z żywnością. Największe ich ilości znajdziemy oczywiście w warzywach i owocach. Antyoksydanty stanowią dość szeroką grupę. Zaliczamy do nich witaminy, składniki mineralne, enzymy, białka, aminokwasy, a także naturalne barwniki. I tak np. flawonoidy i witaminy: retinol i tokoferole będą wspomagały komórki, opóźniając procesy ich starzenia. Witamina C, witamina E, beta-karoten i selen to składniki diety, istotnej w profilaktyce nowotworów.

Jeśli chodzi o źródła przeciwutleniaczy, to na pewno najlepszymi będą surowe, świeże warzywa i owoce, ich przetwory, świeże soki owocowo-warzywne, oraz przyprawy.

Antyoksydanty w postaci suplementacji często stanowią element kuracji odchudzających, gdyż osoby cierpiące na otyłość czy nadwagę, borykają się także z wieloma schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Rola przeciwutleniaczy jest tu niezwykle ważna. Niestety  ogromnym problemem dzisiejszych czasów jest to, że jakość żywności pozostawia sobie wiele do życzenia… Dlatego często, najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoborów bioaktywnych składników, jest po prostu odpowiednia suplementacja.

About the Author: